Francja – przebudzenie!

Każda akcja wywołuje reakcje, a w przypadku Francji mamy do czynienia z reakcją na ostatnie paryskie zamachy. Niezwykle efektowną i potencjalnie przełomową w całej Europie. Panie i Panowie Front Narodowy uzyskał wg sondaży exit polls zwycięstwo w wyborach regionalnych.

French far-right National Front (FN) member of parliament Marion Marechal Le Pen poses on January 14, 2014 in Paris. AFP PHOTO / JOEL SAGET (Photo credit should read JOEL SAGET/AFP/Getty Images)
Marion Marechal Le Pen poses on January 14, 2014 in Paris. AFP PHOTO / JOEL SAGET (Photo credit should read JOEL SAGET/AFP/Getty Images)

Na drugim miejscu zameldowali się konserwatyści (były prezydent Sarkozy), a dopiero trzecią lokatę zdobyła partia socjalistyczna (obecny prezydent Hollande). Francja z lidera myśli laicko-nowoczesno-liberalnej staje się pierwszym krajem Europy XXI wieku gdzie wybory wygrywają Narodowcy. Problemy strefy Euro, kwestia imigrantów, terroryście, nieudane interwencje zagraniczne, rosnąca buta kanclerze Merkel, nieudolne rządy poprzedników powodów jest wiele i wygląda na to, że ten wynik jest do powtórzenia w wyborach parlamentarnych. Jeżeli FN zyska władze we Francji można spodziewać się sporych zmian, zdystansowania się od UE, a w kwestii gospodarki: „Wysadzimy w powietrze monopol banków i finansów!”. Pani na zdjęciu to blisko spokrewniona z liderką Marie Le Pen   najmłodsza deputowana do francuskiego parlamentu w historii, wybrana w wieku 22 lat Marion Marechal Le Pen. Wygląda na to, że przyszłość Francji może mieć taką twarz i nie musi wyglądać jak czarna burka na głowie kobiety…

Walerian Mazur

Comments

Comments