Głosowanie poza miejscem zamieszkania!

Ostatnia szansa na dopisanie się do rejestru wyborców poza miejscem zameldowania. W dniu wyborów planujesz podróż? A może tam, gdzie mieszkasz, nie jesteś zameldowany? Możesz głosować tam, gdzie będzie ci wygodnie. Trzeba jednak załatwić kilka formalności. Zobacz, co zrobić, aby zagłosować poza miejscem zamieszkania. 

Do wyboru pozostały nam dwa sposoby albo dopisanie się do listy wyborców a drugi pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. W pierwszym wypadku musimy się pospieszyć zostało mało czasu.

Możemy wpisać się do rejestru wyborców tam, gdzie chcemy zagłosować. Jeśli chcemy w tych wyborach zagłosować w miejscu, w którym nie figurujemy na liście wyborców (a zwykle jesteśmy wpisani tam, gdzie jesteśmy zameldowani), musimy złożyć odpowiedni wniosek w terminie do 5 maja 2015 r. w urzędzie gminy, na terenie której chcemy głosować. Wniosek musi zawierać imię (bądź imiona) i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania.

Innym sposobem na głosowania poza miejscem zamieszkania jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania.Możemy to zrobić nawet na dwa dni przed wyborami, czyli najpóźniej do 8 maja 2015 r. Uwaga, nie musimy tego robić osobiście – poza drogą pisemną możemy ten wniosek złożyć faksem bądź mailowo.Po otrzymaniu takiego zaświadczenia zostaniemy od razu skreśleni z aktualnego spisu wyborców, żeby uniemożliwić zagłosowanie dwa razy. Uwaga, jeśli zgubimy zaświadczenie, nie będziemy mieli żadnej możliwości zagłosowania w tych wyborach.

MK

Comments

Comments

Dodaj komentarz