Imperium atakuje?

Wojna gospodarcza między UE, a Rosją jest czymś co oglądamy na co dzień. Tzn. wojna ta polega na tym, że Rosja i Niemcy robią swoje interesy mniej więcej jak zwykle, a Polska płaci cenę za politykę konfrontacji z Rosją. Jednak czy to jedyna wojna ekonomiczna jaką obserwujemy? Moim zdaniem nie.

Polo2

18 września amerykańska agencja ochrony środowiska wykryła nadużycia firmy Volkswagen związane z emisją substancji szkodliwych przez silniki diesla tej firmy. Mianowicie oprogramowanie tych silników wykrywało specyficzne warunki pracy występujące podczas testów na emisję spalin. Po wykryciu tego, że silnik jest testowany poziom emisji szkodliwych substancji w spalinach spadał kilkudziesięciokrotnie (!). Każdy producent w branży motoryzacyjnej stara się wypaść jak najlepiej podczas tych testów i VW nie jest ani pierwszy, ani na pewno ostatni , który stosuje tu brudne sztuczki. Dlaczego wspominam o tym wydarzeniu w kontekście wojny ekonomicznej? Ponieważ jak pisze TVN24: „W USA, gdzie oprogramowanie zakwestionowane przez EPA zainstalowano w niespełna 500 tys. samochodów Volkswagena, koncernowi teoretycznie grozi kara w wysokości 18 miliardów dolarów; prawdopodobne są też roszczenia cywilnoprawne klientów i akcjonariuszy. Amerykanie zwrócili dotąd uwagę na modele Jetta, Golf, Beetle i Audi A3 z lat 2009-2015 oraz model Passat z lat 2014-2015. Volkswagen wstrzymał w USA sprzedaż tych modeli.” Tak kara wysokości 18 mld $ to prawie dwa razy więcej niż cały budżet przeznaczony na wojsko w Polsce. Jak wpłynęło to na akcje firmy?

vw sept 21

Firma straciła  w jeden dzień 1/5 swojej wartości na giełdzie! To naprawdę potężny cios w drugą co do wielkości firmę w Niemczech (16 na świecie). Cios został wyprowadzony przez amerykańską agencję rządową. Oczywiście może jest to przypadek, ale w świetle ostatnich wydarzeń wcale tak być nie musi.

Jak kiedyś zgrabnie powiedziano: NATO powstało aby trzymać Rosjan z dala od Europy (przynajmniej zachodniej), Amerykanów zatrzymać w Europie, a Niemców trzymać pod butem. Od czasu II wojny irackiej w 2003 rząd Niemiec zerwał z poddaństwem wobec USA. Zamiast być protektoratem USA, bo do tego sprowadzało się RFN utworzone po II wojnie światowej, Niemcy wybrały pozycję lidera w UE do czego mają naturalne predyspozycje. Polityka Niemiec od tego czasu wiele razy była sprzeczna z interesem USA i bliżej było naszemu sąsiadowi do Moskwy niż Waszyngtonu. Ostatnie wydarzenie związane z kryzysem imigracyjnym pokazały, że Unie Europejska stała się strefą wpływów Rzeszy Niemieckiej. A za silne Niemcy są bardzo niekorzystne dla interesów Waszyngtonu.  Amerykanie potrafili prowadzić, i wygrać wojnę gospodarczą w latach 80-tych z Japonią, która jest ich bardzo bliskim sojusznikiem. Więc scenariusz, w którym kłopoty VW nie są przypadkiem też jest możliwy. Ameryka słabnie, ale nadal jest na tyle silna, żeby jedno jej ministerstwo mogło zagrozić jednej z największych  firm świata. Pytanie czy i jak Niemcy odpowiedzą?  Obserwujmy wydarzenie w świecie wielkich korporacji bo mogą nam powiedzieć więcej o stosunkach między państwami niż wiadomości dyplomatyczne.

WM

 

Comments

Comments

Dodaj komentarz