Internauci przypominają o niemieckich obozach śmierci.

źródło: zelaznalogika.net, wikimedia.org

Sformułowanie „polskie obozy śmierci” to jedno z najbardziej krzywdzących współcześnie Polaków określeń. Ten niebezpieczny skrót myślowy czy też wynik niewiedzy doprowadził niejednokrotnie do tego, że to Polaków bierze się za winowajców holocaustu i masakry Żydów i Romów. Tym razem internauci z Polski postanowili dobitnie przypomnieć, kto odpowiada za utworzenie KL Auschwitz-Birkenau.

Gorąco zrobiło się w internecie po rozpoczęciu akcji przez portal Żelazna Logika. Ten postanowił odpowiedzieć na zachowanie niemieckiego kanału drugiego publicznej telewizji – ZDF. Wszystko w wyniku tego, że ZDF przegrało proces za nazwanie nazistowskich obozów z Majdanku i Oświęcimia „polskimi obozami”. Do sądu ZDF zostało pozwane przez byłego więźnia KL Auschwitz, Karola Tenderę.

ZDF zostało zobowiązane do zamieszczenia na stronie głównej swojego portalu internetowego przeprosin i sprostowania w tej sprawie. Niemiecka telewizja postanowiła jednak umieścić przeprosiny gdzieś pomiędzy innymi swoimi artykułami w zakładce Doku/Wissen. Bardzo nie spodobało się to w polskiej sieci.

Portal Żelazna Logika postanowił nie czekać na reakcję polskich władz tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Zmobilizował internautów do tego, by na stronach internetowych niemieckich mediów, a zwłaszcza ZDF, wklejać grafiki przypominające o tym, że nigdy nie istniało coś takiego jak „polskie obozy śmierci”.

Każdy z wypuszczonych przez portal obrazków należy otagować jednym z trzech tagów lub, jeśli ktoś woli, wszystkimi na raz. Każdy z nich przypomina o tym, że wina leży po niemieckiej stronie – #GermanDeathCamps, #GermanNotNazi, #GermanNotPolish.

Obrazki wypuszczone przez Żelazną Logikę mają dobitnie przypomnieć i raz na zawsze zaszczepić w Niemcach, że budowa wielkich fabryk śmierci to wina ich przodków. Jak jednak podkreślili pomysłodawcy akcji – „ma być dobitnie ale bez obelg”.

źródło: zelaznalogika.net
źródło: zelaznalogika.net
źródło: zelaznalogika.net
źródło: zelaznalogika.net
źródło: zelaznalogika.net
źródło: zelaznalogika.net

Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem internautów. Pod tagami, które ci mają wpisywać w postach z obrazkami, można znaleźć już setki wpisów i komentarzy – zarówno na Facebooku jak i Twitterze.

Źródło: pikio.pl

Comments

Comments