Kobiety Świętej Wojny

Może tego  nie dostrzegamy, ale problem ucieczek z Europy młodych kobiet i dziewcząt do samozwańczego kalifatu w Syrii i Iraku nie jest wcale sprawą marginalną. NY Times podał liczbę 550 przypadków gdy kobiety wychowane na zachodzie dołączyły do kalifatu.

Pokazane na fotografii dziewczęta to pochodzące z Londynu Khadiza Sultana,  Amira Abase i Shamima Begum. Porzuciły one swoje dotychczasowe życie, aby w wieku 15 lat dołączyć do ISIS. Pochodziły z klasy średniej, były popularne w szkole, odnosiły sukcesy, w sporcie, nauce, kontaktach towarzyskich. Ich ucieczka nie była aktem desperacji, ale młodzieńczego buntu. Gdy punk rock jest martwy, islam staje się kontrkulturą. Najpopularniejszy chłopak w angielskiej szkole może teraz mieć brodę i modlić się 5 razy dziennie. Tradycyjne wartości są sexy, chusta na kobiecych włosach staje się oznaką wyzwolenia w drugim i trzecim pokoleniu muzułmańskich imigrantów.

Video będące elementem kampanii społecznej mającej zniechęcić Brytyjki przed wyjazdem na Bliski Wschód, by wstąpić do Państwa Islamskiego.

Perspektywa walki o nowy, lepszy islamski świat, chęć przeżycia młodzieńczej przygody, fascynacje ideą, obietnica zamążpójścia za bohaterskiego jihadystę czy po prostu uwiedzenie przez media społecznościowe i ściągnięcie do Syrii zakochanej dziewczyny. Powody są różne, a zjawisko to jest znane już nawet w Rosji, a nawet w Polsce gdzie odnotowano już jeden taki przypadek.

Po lewej Samara Kesinovic (16 lat)                         Po prawej Sabina Selimovic (lat 15) 

Pokazane powyżej dziewczęta to Austriaczki bośniackiego pochodzenia wychowane w Wiedniu. Uciekły wspólnie do Syrii, gdzie wyszły za lokalnych bojowników i zaszły z nimi w ciążę. Co ciekawe w tej historii udało im się po pewnym czasie skontaktować z rodziną poprzez media społecznościowe, gdzie wyznały, że mają dość obecnego życia i chcą wrócić do domu. Jak do tej pory jeszcze im się to nie udało…

Te same dziewczęta co powyżej, ale już po dotarciu do Syrii.

Jaki jest los innych dziewcząt (większość uciekinierek do kalifatu ma mniej niż 20 lat), gdy już tam dotrą? Wbrew pozorom bardzo różny od tego, który jest udziałem miejscowych kobiet czy jazydzkich sex-niewolnic. Zdecydowana większość szybko wychodzi za prominentnych bojowników ISIS (żona pochodząca z Zachodu to wielka nagroda) i zaczynają pełnić ważne funkcje w machinie administracyjno-biurokratycznej. Trzecia żona Abu Bakr al-Baghadiego to młoda dziewczyna z Niemiec, otrzymała ona także stanowisko odpowiedzialne za wszelkie „sprawy kobiece” w państwie. Często dziewczęta z zachodu stają się rekruterkami, odwiedzają chaty video i tam namawiają inne nastolatki do przyłączenia się do sprawy albo uwodzą chłopców obiecując im związek, gdy tylko przybędą do Syrii. Są też intensywnie wykorzystywane do produkcji materiałów propagandowych.

Umm Khattab – Angielka, 18letnia wdowa po wojowniku ISIS

Bardzo kontrowersyjną częścią działalności kobiet przybyłych z zachodu jest ich udział w niewolniczym procederze ISIS. Znany jest przypadek Angielki zajmującej się selekcją pojmanych kobiet i pilnowaniu sex-niewolnic.

Walerian Mazur

źródła:

http://www.nbcnews.com/storyline/isis-terror/isis-girls-video-reportedly-shows-3-british-teens-believed-have-n315166

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2788605/Teenage-Austrian-poster-girls-ISIS-moved-Syria-live-jihadis-pregnant-want-come-home-officials-say-impossible.html

https://www.theguardian.com/world/2015/jun/24/isis-brides-secret-world-jihad-western-women-syria

http://www.nbcnews.com/storyline/isis-terror/isis-girls-video-reportedly-shows-3-british-teens-believed-have-n315166

Comments

Comments