Kontrowersyjny pomysł PiS: Kościół będzie miał wyłączność na handel ziemią

Prawo i Sprawiedliwość w swojej ustawie o obrocie ziemią chce zrobić wyjątek dla Kościoła katolickiego, by mógł handlować ziemią bez spełniania restrykcyjnych wymogów zawartych w nowej ustawie. W konsekwencji doprowadzi to – jak przekonują eksperci – do sytuacji, w której tylko Kościół będzie mógł handlować ziemią. 

krzyż

Według ustawy o obrocie ziemią autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przez 5 lat nie będzie możliwości zakupu państwowej ziemi powyżej 1 ha co ma przeciwdziałać spekulacyjnemu obrotowi ziemi. Według pomysłu PiS nabywcami ziemi rolnej będą mogli być także jedynie rolnicy indywidualni.

Jednak podczas prac nad ustawą o obrocie ziemią w jednej z sejmowych komisji Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło poprawkę, według której Kościół katolicki zostanie wyłączony z zakazu zakupu i sprzedaży ziemi. Sejmowa komisja, w której większość ma PiS zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawki.

Na pytania opozycji o zasadność takiego wyjątku poseł Ardanowski, który złożył poprawkę w imieniu PiS oświadczył, że w okresie PRL Kościołowi została odebrana ziemia i wytykanie mu jej posiadania byłoby „wielką niesprawiedliwością”. Jak również dodał polityk obozu rządzącego, chodzi o to, aby rolnicy mogli ofiarowywać ziemię Kościołowi w zamian za opiekę. Ardanowski podkreślił także, iż jego formacja nie obawia się tego, że Kościół będzie sprzedawać ziemię cudzoziemcom.

Z kolei na pytania o konstytucyjność kontrowersyjnej poprawki, Biuro Legislacyjne poinformowało, że nie było czasu, by przepis zbadać pod tym kątem.

Ustawa o obrocie ziemią autorstwa PiS ma wejść w życie 30 kwietnia.

 

bh, źródło: gazeta / fakt pikio.pl

Comments

Comments