Lot MH17 zestrzelony rakietą BUK

Opozycyjna Novaya Gazieta opublikowała fragmenty raportu przygotowanego przez rosyjskich inżynierów, który potwierdza, że Boeing 777 zestrzelony nad Ukrainą został zestrzelony przez pocisk rakietowy systemu BUK-M1. Zamyka to drogę do kolejnych rosyjskich spekulacji oskarżających np. Ukraińskie Siły Powietrzne o zestrzelenie tego samolotu rakietą wystrzeloną z myśliwca.

boeing 777

Przypomnijmy 17 lipca 2014 roku nad ukraińskim Donbasem został zestrzelony pasażerski Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur. W wyniku ataku śmierć poniosło 298 osób, głównie obywatelii Holandii. Wrak samolotu i ciała ofiar spadły na tereny kontrolowane przez prorosyjskich separatystów (a właściwie terrorystów w tym kontekście). Od początku hipoteza o przypadkowym zestrzeleniu samolotu przez rebeliantów była najbardziej prawdopodobna jednak media rosyjskie (i nie tylko żeby wspomnieć choćby Janusza Korwin-Mikke) lansowały nieprawdopodobne teorie często tak fantastyczne, że szkoda czasu na ich opisywanie. A teraz gdy sprawa już trochę przycichła Rosjanie w utajnionym raporcie mającym zostać przekazanym Holendrom.

Novaya Gazieta pisze:

„…eksperci przemysłu zbrojeniowego, w tym zakładów produkujących buki, biorąc pod uwagę istniejące uszkodzenia samolotu, a także kolejność zniszczeń konstrukcji maszyny w powietrzu, wykluczyli możliwość zestrzelenia jej z dowolnego punktu w pobliżu Sniżnego w obwodzie donieckim (…) Eksperci stwierdzili, że pocisk, który uderzył w samolot, leciał pod kątem 72-75 stopni w płaszczyźnie poziomej i 20-22 stopni w płaszczyźnie pionowej. Na podstawie tych obliczeń ustalono prawdopodobny obszar uruchamiania pocisku. Najbardziej prawdopodobnym miejscem odpalenia pocisku jest rejon na południu wsi Zaporoszczenskoje (…) wskazane przez rosyjskich inżynierów miejsce w dniu katastrofy samolotu 17 lipca 2014 r. było kontrolowane przez prorosyjskich rebeliantów”.

Sprawa ta pokazuje, że prawda na wojnie ginie pierwsza, a przemysł propagandy i użyteczni idioci mogą próbować zakłamać wszystko.

(http://www.novayagazeta.ru/)

WM

Comments

Comments

Dodaj komentarz