Masakra policjantów w Dallas

Dramat rozpoczął się w czwartek o 20:45 czasu lokalnego w trakcie protestu ruchu Black Live Matter. O tej godzinie zaczęli ginąć pierwsi funkcjonariusze…

dallas

Cofnijmy się jednak w czasie o kilka dni. W tym tygodniu Ameryką wstrząsnęły kolejne ofiary policyjnej brutalności. Miasto Baton Rouge w  Luizjanie było świadkiem zastrzelenia skutego człowieka leżącego na chodniku, a przedmieścia St Paul w Minnesocie pięciokrotnego postrzelenia mężczyzny sięgającego po portfel w trakcie kontroli drogowej. Jak można się spodziewać ofiary łączył kolor skóry. Oraz to, że ich śmierć została uwieczniona na wideo i rozgrzała do czerwoności amerykańskie społeczeństwo.

dallas21

Zdarzenia te wywołały kolejną już w ostatnim czasie falę protestów ruchu Black Live Matter, który sprzeciwia się brutalnemu traktowaniu Afroamerykanów przez policję. Co z jednej strony jest faktem, mając czarny kolor skóry jesteś dwa i pół raza bardziej narażony na zastrzelenie przez policję, a z drugiej wynika ze zwiększonej przestępczości wśród tej grupy społecznej.

dalla331

Mamy więc wybuchową mieszankę, przysłowiową beczkę prochu…

dallas22ss3asssssa1

I padającą na nią iskrę…

dallas221

Która w dniu wczorajszym eksplodowała.

dallas223asa1

Wczesnym wieczorem kiedy protest powoli się kończył, snajperzy zajmowali miejsca w okolicznych budynkach z dogodnym widokiem na ulicę…

dallas2333231

I otworzyli ogień do znajdujących się poniżej funkcjonariuszy.

dallas-shooting-updates-media

W innym punkcie miasta ostrzelany został posterunek policji, czego skutki widać powyżej. Do ataku została użyta między innymi opancerzona (!) furgonetka (widoczna poniżej), która potem taranowała napotkane radiowozy.

x_lon_vanshootout_150613

Trzech podejrzanych zostało aresztowanych. Czwarty (ten z furgonetki) zabarykadował się w garażu i zginął po wymianie ognia z policją, zastrzelony przez strzelca wyborowego.

dallas2332431

W trakcie negocjacji poprzedzających jego śmierć stwierdził, że jego pojazd jest wyładowany materiałami wybuchowymi, a w całym mieście są podłożone bomby.

dallas-police-dies-800x451

Jak później się okazało w okolicy zaatakowanego posterunku policji rzeczywiście znajdowały się bomby rurowe (materiał wybuchowy, upchany w rurze kanalizacyjnej wymieszany z kawałkami metalu). Ładunek eksplodował przy próbie rozbrojenia go przez policyjnego robota.

dallasaa22

W furgonetce, także znajdowały się materiały wybuchowe. Zamiast ryzykować rozbrojenie, policja zdecydowała się na wysadzenie jej w powietrze.

 

W sumie w trakcie nocy postrzelono 11 funkcjonariuszu z czego 5 nie przeżyło. Liczba ta jednak może się zwiększyć. Motywy pozostałych sprawców oraz ich personalia są jeszcze nieznane.

WM

źródło (CNN, independent, CNBC)

Comments

Comments