Niezatapialne chińskie lotniskowce

Chińczycy to praktyczny naród. Nie mogą jak równy z równym konkurować z USA w kwestii budowy lotniskowców? Żaden problem, wystarczy zacząć budować lotniska na bezludnych wysepkach, którymi usiane jest Morze Południowochińskie.

chinas-h-6k-bomber-patrols-scarborough-shoal1

Na zdjęciu chiński bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu H-6K podczas patrolu morskiego.

Chińskie lotnictwo wojskowe użytkuje około 3100 samolotów i śmigłowców różnego typu. Z tego 2100 samolotów bojowych. Mając tak duże siły można pokusić się o ich projekcje, np. w sporach terytorialnych z sąsiadami. Amerykanie do tego celu wykorzystują  grupy bojowe skupione wokół superlotniskowców. Władze Chińskiej Republiki Ludowej przyjęły inną strategię.

Zdjęcia satelitarne ujawniły obecność chińskich hangarów lotniczych na wyspach Spratly na Morzu Południowochińskim – podał we wtorek waszyngtoński think tank; Chiny roszczą sobie prawa do tych wysp mimo wyroku Trybunału w Hadze, który uznał je za bezzasadne.

wyspa_pap_spratly_640

Wzmocnione hangary, najprawdopodobniej o przeznaczeniu wojskowym, mogące pomieścić dowolny typ myśliwców, jakimi dysponują chińskie siły zbrojne, powstały niedawno na rafach Fiery Cross, Subi i Mischief w archipelagu Spratly – pisze waszyngtońskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w raporcie na temat instalacji wykrytych na zdjęciach satelitarnych.

pap_wyspa_spratly_625

Oficjalne stanowisko  władz w Pekinie przesłane faksem do amerykańskiego ministerstwa obrony: „Chiny mają niepodlegającą dyskusji suwerenną władzę na Wyspami Spratly”.

Analitycy podejrzewają, że na tych wysepkach mogą być też rozmieszczane wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, przeciwokrętowych oraz taktycznych. O obecności dodatkowych radarów nie wypada nawet wspominać.

CpcAAC4UMAIgzDd
Hangary na rafie Mischief mogą pomieścić 24 myśliwce; na zdjęciach widoczne są kolejne hangary w budowie.

Przykładowo w tej bazie mogą znaleźć się nowoczesne samoloty Shenyang J-16, takie jak ten widoczny poniżej:

tumblr_ne9i88Uelv1txx6x7o2_1280

Zaledwie w lipcu Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał, że roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej są bezzasadne. Dotyczy to archipelagu Spratly, do którego zgłaszają roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei. Pretensje Pekinu do suwerenności nad całością archipelagu powiela uważający się nadal za legalne państwo chińskie Tajwan.

Chiny całkowicie zbojkotowały prowadzone przed Trybunałem postępowanie, a ich ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło orzeczeniu jakiegokolwiek znaczenia prawnego.

Z każdą taką instalacją wojskową rośnie chińska przewaga nad USA w hipotetycznym starciu w rejonie Pacyfiku. Już teraz amerykańskie lotniskowce nie podpływają bliżej niż na kilkaset kilometrów do chińskich wybrzeży co bardzo ogranicza możliwości projekcji siły (obecne lotnictwo pokładowe US NAVY ma stosunkowo niewielki promień operacyjny). Widząc niemoc swojego sojusznika możliwa jest zamiana sympatii w rejonie, państwa do tej pory sprzymierzone z USA mogą zacząć ulegać chińskim wpływom. Przykład takiej gwałtownej zmiany nastawienia mieliśmy ostatnio w Turcji, prawie z dnia na dzień Erdogan z zaciekłego rywala Rosji i sojusznika USA dokonał zwrotu o niemal 180 stopni.

WM

źródło (wp.pl, twitter)

Comments

Comments