Orban: unijny system obowiązkowych kwot migrantów musi zostać zablokowany

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział, że priorytetem działań jego rządu będzie zablokowanie unijnego mechanizmu przymusowego rozdziału napływających do Europy migrantów pomiędzy kraje członkowskie UE.

orban

Relacjonując ubiegłotygodniowy szczyt UE przed węgierskim parlamentem, premier Orban powiedział, że zablokowanie unijnego systemu przymusowych kwot migrantów będzie priorytetem działań jego rządu w najbliższym czasie. W środę ma odbyć się dyskusja nad tym, jak dać odpór tej, jak to określił Orban, „próbie ze strony Brukseli, by regularnie i w dużych liczbach relokować ludzi bezpośrednio na Węgry”. Kwestii tej ma być poświęcony marcowy szczyt UE.

Według Orbana, skoncentruje się to na tym, czy państwa członkowskie będą skore do tego, by włączyć do unijnego prawa mechanizmy wymagające od takich krajów jak Węgry automatycznego przyjmowania uchodźców. Węgierski premier dodał, że będzie to mechanizm stały.

Zdaniem Orbana, sytuacja na Zachodzie staje się coraz bardziej napięta, a na kraje Grupy Wyszehradzkiej wywierana jest coraz większa presja. Zaznaczył przy tym, ze w ubiegłym roku odpowiedzią Budapesztu na kryzys migracyjny było stosowanie się do reguł strefy Schengen, tj. do kontroli, identyfikacji, blokowania i odsyłania nielegalnych imigrantów. Zdaniem Orbana duże znaczenie miało to, że po raz pierwszy powszechnie zaakceptowano podejście Węgier do tej kwestii i zgodzono się z tym, że priorytetem jest powstrzymanie napływu migrantów do Europy, m.in. poprzez wzmocnienie granic zewnętrznych Unii.

„Unia jest teraz tam, gdzie powinna była być rok temu” – stwierdził szef węgierskiego rządu. Dodał, że kraje leżące na tzw. szlaku bałkańskim, w tym Austria, zaczęły podążać ścieżką zdrowego rozsądku.

Dailynewshungary.com / Kresy.pl

Za: kresy.pl

Comments

Comments